LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe

Współpraca


krajoweco.plrescuehouse.pl


Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z LIFESAVING - wodne ratownictwo sportowe musisz się zarejestrować.

Piotr Safrończyk - Mistrzem NCAA II Dywizja

Zawody zagraniczneDlaczego wyjechałeś do USA, nie chciałeś kontynuować kariery w Polsce?

USA jest jedynym krajem, może jeszcze poza Australia, który oferuje doskonale połączenie sportu ze studiami. Uniwersytety zapewniają świetne programy treningowe, dopasowane do planu zajęć i życia akademickiego, a sami sportowcy są doceniani za wkład w rozwój danej szkoły i jej osiągnięcia. W Polsce wyczynowe uprawianie sportu oferują praktycznie tylko AWF-y, a jeżeli ktoś chce się rozwijać w innej dziedzinie nauki, to niestety musi dokonać wyboru. Osobiście przez dwa lata starałem się połączyć te dwie rzeczy i musze przyznać, ze jest to bardzo uciążliwe. Dlatego też, gdy pojawiła się okazja wyjazdu, długo się nie zastanawiałem i zdecydowałem się kontynuować trening i edukacje w USA,

Jak radzisz sobie z obowiązkami „naukowymi”?

Jeżeli chodzi o połączenie pływania z nauką, to musze przyznać, ze miałem problemy studiując na Uniwersytecie Warszawskim. Nie zawsze udawało mi się zgrać plan zajęć z treningami no i oczywiście czasem musiałem ustąpić miejsca przygotowaniom do egzaminów. Bardzo dokuczały mi prawie godzinne dojazdy na uczelnie. Teraz wszytko mam doskonale dopasowane, na wydział idę 5 minut, a profesorowie wymagają systematycznej pracy, wiec nie muszę zarywać nocy podczas sesji.

Czy widzisz jakąś zasadniczą różnicę w treningach amerykańskich i polskich?

Podstawowa różnica polega na inteligentnym rozplanowaniu obciążenia treningowego. Bardzo zwraca się tu uwagę na odpowiedni wypoczynek. Ciężkie treningi są zazwyczaj przeplatane lżejszymi, technicznymi aby dać mięśniom szanse na regeneracje i przygotować je do następnego obciążenia. Dzięki temu unikamy przewlekłego zmęczenia i zniechęcenia w środku sezonu. Ponadto bardzo dużo pływamy na określonym tętnie, a treningi na tyle na ile to możliwe są zindywidualizowane. Pamiętam okrutnie długie treningi, jakie miałem w swoim klubie w Polsce. Skupialiśmy się na ilości zamiast na jakości. Tu jest odwrotnie. Z początku jest to trudne do zaakceptowania, zwłaszcza dla ambitnych zawodników z Europy, którzy przywykli do niekończących się zadań i liczenia kilometrów. Osobiście zapoznałem się z tym programem ponad dwa lata temu, kiedy to pod swoje skrzydła wziął mnie Marcin Kaczmarek. Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia w USA pomagał mi się przygotować do głównych zawodów i przekonałem się na własnej skórze, ze to działa.

Z którymi trenerami pracowałeś w czasie swojej kariery?

Przez 9 lat byłem trenowany przez Panią Trener Halinę Stepańczuk i muszę przyznać, ze gdyby nie jej silna ręka i umiejętność utrzymania dyscypliny prawdopodobnie nie zaszedłbym tak daleko. Olimpijczyk z Sydney, Marcin Kaczmarek prowadził mnie przez prawie dwa lata, a pod koniec tego okresu dołączył do niego Prezes Stowarzyszenia Warsaw Masters Team Andrzej Skorykow. Myślę, ze to właśnie oni mieli największy wpływ na to jakim zawodnikiem jestem teraz. W tej chwili moim trenem jest, dysponujący około 30 – letnim doświadczeniem, Brad Flood. Jest on dobrze znany i szanowany również w Polsce, wśród działaczy PZP oraz trenerów.


Co Ciebie u nich zaskoczyło, czym się różnią od innych trenerów?

Pani Trener Stepańczuk szanuje przede wszystkim za cierpliwość i umiejętność zapanowania nad grupa. Marcin Kaczmarek wprowadził mnie w nowy program treningowy i to on pomógł mi wyjechać do Stanów. Z kolei Andrzej Skorykow zaraził mnie swoim optymizmem i jest on najlepszym dowodem na to, ze pływać i czerpać z tego radość można przez cale życie. Brad Flood posiada ogromna wiedze o pracy zespołowej i potrafi niesamowicie dobrze motywować. Każdy z nich jest dla mnie kimś szczególnym i posiada inne cechy, które składają się w jedna całość.

Dlaczego rozpocząłeś treningi pływackie?

Wszystko zaczęło się od marzenia mojej Mamy, która to, będąc w wieku studenckim przyrzekła sobie, ze nauczy swoje dzieci pływać. I tak tez zrobiła, pamiętam jak od najmłodszych lat zabierała mnie na basen, a mając 5 lat dołączyłem do grupy nauki pływania dla dzieci. Później dołączyłem do sekcji pływackiej Juvenia Białystok i Mimo, że trenowałem również inne sporty to w pływaniu zawsze byłem na najwyższym poziomie i chyba właśnie to zadecydowało o moim wyborze.

Co myślisz o erze wojny technologicznej i co dla niego znaczy powrót do strojów materiałowych?

Musze przyznać, ze lubiłem „super – kostiumy” ale nie miałbym nic przeciwko decyzji o ich zakazie gdyba zapadła kilka lat wcześniej, przed pobiciem wszystkich możliwych rekordów. Pływanie stało się teraz bardziej sprawiedliwe i faktycznie wygrywa ten, kto jest szybszy, a nie ma lepszy kostium. Jednak z drugiej strony konkurencja w sporcie nie sprowadza się tylko do wyścigu ale tez do wszelkiego rodzaju technologii, czy to jest żywienie, czy sprzęt. Spójrzmy prawdzie w oczy, to tak jakby zabronić ulepszania silników w F1. Wszyscy starają się zyskać przewagę w każdej możliwej dziedzinie, a pływanie w tej chwili straciło na widowiskowości.

Jesteś ambitny, waleczny, czy traktujesz rywalizację jedynie jako zabawę?

Rywalizacje traktuje bardzo poważnie i jest to czynnik, który uważam za najistotniejszy w sporcie. Ścigając się z kimś potrafię się zmotywować dużo bardziej, niż gdy jestem sam. Nie mógłbym na poważnie zajmować się jakimkolwiek sportem, nie startując w zawodach.
Nienawidzę przegrywać. Natomiast nauczyłem się wyciągać wnioski z porażek. Bardzo dużo uczę się od swoich rywali i każda przegrana motywuje mnie do jeszcze cięższej pracy. Z kolei gdy wygrywam, zawsze mam świadomość, ze gdzieś jest ktoś lepszy ode mnie i staram się go doścignąć.

Kto jest Twoim idolem pływackim i dlaczego?


Zdecydowanie Alexander Popov. Wydaje mi się, ze on jedyny opanował sztukę pływania prawie do perfekcji. Jego rekordy do teraz należą do najlepszych na świecie, a prawdopodobnie pozostałyby najlepszymi, gdyby nie nowoczesne stroje pływackie. Jego wyścigi mogę oglądać w nieskończoność.

Co uważasz za swój największy dotychczasowy sukces sportowy?

Za największy sukces sportowy uważam zostanie mistrzem NCAA dywizji II w marcu 2010. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Z kolei za sukces życiowy uważam wyjazd do USA na studia, jestem przekonany, ze był to kamień milowy w moim życiu.

jakie są Twoje najbliższe cele zawodnicze, kiedy zobaczymy Cię w Polsce, Europie?

Za główny cel stawiam sobie Główne Mistrzostwa Polski w czerwcu, gdzie mam zamiar zawalczyć o medal na 50 i 100 klasycznym. Oczywiście marze o minimum na Mistrzostwa Europy.

Jaki cel sportowy przyświeca Twojej karierze, jest Twoim marzeniem?

Bez wątpienia Igrzyska Olimpijskie.

Co robisz poza pływaniem, uprawiasz inne sporty?


Aktualnie skupiam się tylko i wyłącznie na pływaniu. Natomiast w przeszłości uprawiałem cale mnóstwo różnych sportów. Startowałem w triatlonach, wyścigach MTB, trenowałem sztuki walki oraz trochę wspinaczki. Nawet przetoczyłem się przez motocross. Sport jest bardzo ważnym elementem w moim życiu. Można powiedzieć, ze jestem uzależniony.
Staram się korzystać z życia. Lubię podróże oraz mnóstwo innych sportów. Nie zastanawiam się dwa razy, gdy mam okazje zwiedzić nowe miejsce. Dużo czasu spędzam tez z przyjaciółmi. Jednak pływanie stawiam na pierwszym miejscu.

Jeśli miałbyś się rozstać z pływaniem, to z jakiego powodu?

Czynników może być mnóstwo, rodzina, kariera, pieniądze, kontuzje etc. Nie wahałbym się zaprzestać treningów, jeżeli moja sytuacja rodzinna lub finansowa nie pozwalałaby mi na dalszy sportowy rozwój. Natomiast jeżeli chodzi o karierę zawodowa to starałbym się jak najdłużej zwlekać jeżeli miałaby mi przeszkodzić w pływaniu, o ile nie dałoby się tego połączyć. Na prace mam cale życie, pływać no swoim najwyższym poziomie mogę tylko przez kilka najbliższych lat. Teraz bardzo doceniam sytuacje w jakiej się znajduje i to, ze mogę dalej trenować, wielu moich znajomych musi pracować aby się utrzymać.

Każdego trenującego poza Polską zawodnika pytamy, czy ma pomysł na rewolucje w polskim pływaniu. Dlaczego świat nam uciekł?

Myślę, ze przyczyna leży w przestarzałych metodach treningowych. Teraz to się zmienia, widzę poruszenie w PZP, czołowi trenerzy starają się brać przykład z metod używanych za oceanem. Myślę, ze bardzo duży wpływ na to ma wkład Bartosza Kizierowskiego, jego wykładów oraz innowacji treningowych. Chyba wszyscy w Polsce powoli zmieniają postrzeganie całego cyklu treningowego. Spodziewam się, ze polskie pływanie odbije się od dna już w tym roku ale przede wszystkim czekam na sukcesy nowych pokoleń pływaków, którzy za kilka lat dorosną do wieku seniorskiego.

Redakcja plywacy.com: Dziękujemy Marcinowi Kaczmarkowi, naszemu Olimpijczykowi z Sydney za pomoc w przeprowadzeniu rozmowy.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

kulek
03.12.13 17:45
https://www.youtub
e.com/watch?v=KJwR
DQuIy1s taki tam trailler przed MP Smile

filipo
22.11.13 18:42
Zapraszam do śledzenia wyników z Międzynarodowego Pucharu Niemiec naszej reprezentacji polski http://www.dlrg.de
/sport/wettkaempfe
/aktueller-wettkam
pf/ergebnisse.html

Konrad
21.10.13 10:48
Wyniki całoroczne GPP --> "pliki / wyniki"

kamilq_0
15.10.13 13:59
Kiedy będą zdjęcia z zawodów z Płocka? Smile

yoshi
29.09.13 10:03
http://omegatiming
.pl/zawody/grand-p
rix-polski-w-ratow
nictwie-wodnym-run
da-iii-2013 prawy klik na "Zaproszenie" i opcja "Zapisz element docelowy jako..."

so
28.09.13 13:35
Brak zaproszenia w pliku lenex do zrobienia zgłoszenia na GP w płocku

Konrad
27.08.13 16:46
Grand Prix Moravie - Brno, 28.02-02.03.2014

Konrad
27.08.13 16:18
Międzynarodowy Puchar Niemiec - Warendorf, 21-24.11.2013

so
21.08.13 21:52
Wg informacji z Płocka najbliższe GP odbędzie się 5 października 2013

Konrad
11.07.13 16:59
Galeria zdjęć XLVII MP --> http://lifesaving.
..emId=18138

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
· www.lifesaving.pl to...
· Spotkanie integracyj...
· ustawa o bezpieczeńs...
· Odżywianie
· Ranking 2006
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 544
· Najnowszy użytkownik: MoniaJarosinska
Pozycjonowanie Strony